Recent News

Newsletter

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

 
Home / Wszystkie  / Ciekawostki  / Wróćmy do tradycji!

Okres świąteczny to dla wielu restauratorów czas bardzo intensywnej pracy – przygotowania wigilii, cateringów. W skrócie – ręce pełne roboty. Warto jednak przypomnieć sobie, że tuż po wydaniu ostatniego posiłku na zamówienie, zamknięciu jeszcze przepełnionej świątecznymi zapachami kuchni, każdy z Was wróci do domu i… no właśnie, mam nadzieję, że ten pierwszy raz nie włączy telewizora i uzna, że skoro gotuje cały rok, to w święta nie musi się wysilać.

Bardzo chciałabym Was namówić do czegoś, co w wielu domach (nie tylko restauratorów) zanika. Mam tu na myśli wspólne gotowanie i przekazywanie tradycji związanych z szykowaniem świątecznego stołu. Wiele osób coraz częściej idzie na skróty i pokazuje swoim dzieciom oraz najbliższym, że nie trzeba się wysilać, a dobry czerwony barszcz kupuje się w supermarkecie. Wy najlepiej wiecie, że to nieprawda i że bez szacunku do tego, czego ktoś nas kiedyś nauczył, nasi najbliżsi będą coraz bardziej ubożsi o to, co najważniejsze, czyli tradycję i przywiązanie do niej.

Nie chodzi tylko o okres świąteczny, choć tu można pamiętać o tradycji najintensywniej. Można jednak kultywować wspólne gotowanie i edukację tak samo w środku zimy, jak i szykując letniego grilla – wystarczy chcieć znaleźć czas i przemyśleć o czym już dawno zapomnieliśmy. Może o najbardziej tradycyjnym daniu, na które – gdy pojawia się ta myśl – od razu mamy ochotę, na cierpliwe i dokładne przygotowanie kremowego pure ziemniaczanego, na zakupy u rolnika do zupy rybnej, a nawet do przekazania swojej wiedzy związanej z najbardziej egzotycznym daniem, jakie kiedyś nauczyliśmy się przyrządzać.

Wróćmy do tego, by szanować i kultywować naszą tradycję. Piszę o tym, bo choć dotyczy to każdego z nas, to w Waszych restauratorzy rękach jest największy fach, z którego mogą skorzystać najbliżsi. Mam nadzieję, że wspólne planowanie listy ulubionych i zapomnianych dań, następnie powolne zakupy, a potem ich przygotowanie, sprawi, że przypomnicie sobie, dlaczego tak bardzo kochacie gotować dla innych. Udanego dnia przy wspólnym stole, który zaplanowaliście w wyjątkowy sposób właśnie pamiętając o tradycji.

No Comments
Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.